Home / BCGBA Events / BCGBA Senior Individual Merit Details

BCGBA Senior Individual Merit Details

The BCGBA Senior Individual Merit takes place today with 64 hopefuls looking to get their hands on the trophy. Wayne Ditchfield is favourite to do so, with Callum Wraight and Simon Coupe the only other two bowlers with odds in the single figures.

It promises to be an exciting day, with live scores and coverage available, details are below. Good luck to all players.

There is an article by Steve Davies on Bowls Observer here.

Odds are available here, along with live scores too.

There is also live coverage here from 2 p.m.

THE BCGBA SENIOR INDIVIDUAL MERIT 2018

to be played at THE GRANGE SPORTS & SOCIAL CLUB, 52 GRANGE AVE, WARRINGTON, WA4 1QH
on SATURDAY 28TH JULY 2018 at 10AM

ADMISSION £10
RESERVED SEATING ADDITIONAL £10

DRAW IN FULL:

1. Gerald MERRY (Cheshire) vs 2. Dan VARCOE (Cumbria)
3. Mick ANDREWS (Merseyside) vs 4. Craig PODMORE (Potteries & District)*
5. John KENNISH (Isle Of Man)* vs 6. Craig RICHARDSON (Wales)
7. Wayne DITCHFIELD (North Lancs & Fylde)* vs 8. Andrew SYKES (Yorkshire)

9. John GREENHALGH (Yorkshire) vs 10. Dougan TUBEY (Derbyshire)
11. Neil BITHELL (Lancashire) vs 12. Wayne PHILLIPS (Shropshire)
13. Chris HEYES (Greater Manchester) vs 14. John BAILEY (Wales)*
15. Steve PRATT (North Midlands) vs 16. Elliot McGUINNESS (Warwick & Worcester)

17. Neale CHARLTON (Wales) vs 18. Tom ECCLES (Greater Manchester)
19. Lee HEATON (North Lancs & Fylde) vs 20. Carl FIELDING (Warwick & Worcester)*
21. Tommy JOHNSTONE (Cheshire)* vs 22. Ryan CLARK (South Yorkshire)
23. Peter CLARKE (Yorkshire) vs 24. Paul LAMB (North Midlands)

25. David EAST (Staffordshire) vs 26. Neil DESMOND (Derbyshire)
27. John DURRANDS (Lancashire) vs 28. Gareth GWILLIAM (Greater Manchester)
29. John WORSNOP (Yorkshire) vs 30. Spencer CLARKE (Shropshire)*
31. Pete DUNKLEY (Warwick & Worcester) vs 32. Darren PLENDERLEITH (North Midlands)*

33. James SEVILLE (Warwick & Worcester) vs 34. Nick WYER (Staffs)*
35. Chris MORDUE (Yorkshire) vs 36. Callum WRAIGHT (Shropshire)
37. Nigel ILIFF (Derbyshire) vs 38. Karl SHANKS (North Midlands)
39. Andrew WHITEMAN (Lancashire) vs 40. Andy RAYMOND (Greater Manchester)

41. Dean FERRIS (Greater Manchester)* vs 42. Mike CHAMBERLAIN (Wales)
43. Craig GANT (Yorkshire)* vs 44. George CHAPMAN (North Midlands)
45. John GURNEY (Cheshire) vs 46. Ross DUNKLEY (Warwick & Worcester)
47. Ross MEESE (South Yorkshire)* vs 48. Simon COUPE (North Lancs & Fylde)

49. Glenn McCAFFERTY (Yorkshire) vs 50. Ben STAPLETON (Greater Manchester)
51. Mark BLACKMORE (North Midlands) vs 52. Steve FREER (Warwick & Worcester)
53. Ed FURNISS (Derbyshire)* vs 54. Ian INMAN (Lancashire)*
55. Tony RHODES (Shropshire) vs 56. Chris WARD (Staffordshire)

57. Danny BARWISE (Merseyside)* vs 58. Conor CHAMBERLAIN (Derbyshire)
59. Danny ROGERS (Cumbria)* vs 60. Philip HOLDROYD (Yorkshire)
61. Peter HULSE Jnr (Potteries & District) vs 62. Colin KELLY (Isle Of Man)
63. Ashley WELLINGS (Shropshire) vs 64. Matthew WORDEN (Wales)

*denotes county merit winner

About Rob Burroughs

Check Also

BCGBA Champion of Champions Draw

The draw for the BCGBA Champion of Champions has been done, and is below: Callum …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *